Zveřejněno · Aktualizováno

Výroba oceli na Ukrajině se v srpnu propadla o více než polovinu po ruských úderech na metalurgické závody

Ukrajinská výroba oceli, surového železa a válcovaného materiálu se v srpnu 2026 prudce propadla poté, co Rusko zasáhlo raketami tři velké metalurgické podniky. Srpnové objemy výroby oceli, surového železa a válcovaných výrobků klesly meziměsíčně o více než 57 %, 65 % a 57 %. Podle analytiků jde o historicky jedny z nejnižších měsíčních hodnot a září by mohlo být ještě horší.

Hlavní body

  • Za leden–srpen 2026 vyrobily ukrajinské metalurgické podniky 4,3 milionu tun oceli, což je meziroční pokles o 12,5 %; výroba surového železa klesla o 14,8 % na 4,35 milionu tun a válcovaných výrobků o 15,6 % na 3,59–3,6 milionu tun.
  • V srpnu 2026 klesla výroba oceli meziměsíčně o 57,3 % na 277 000 tun, surového železa o 65,6 % na 257 100 tun a válcovaných výrobků o 57,4 % na 269 500 tun.
  • 11. srpna zasáhla ruská balistická raketa závod Zaporžstal, zabila osm dělníků a závod zastavila výrobu; 15.–16. srpna následoval úder na ArcelorMittal Kryvyj Rih (2 mrtví, 13 zraněných) a 4.–5. září byl zasažen závod Kametstal v Kamjanske.
  • Všechny tři závody – Zaporžstal, ArcelorMittal Kryvyj Rih a Kametstal – musely zcela nebo částečně zastavit výrobu.
  • Podle analytika GMK Center Andrije Tarasenka byly srpnové objemy výroby oceli historicky jedny z nejnižších na Ukrajině, horší pouze v dubnu a prosinci 2022, a zářijové objemy by měly být ještě horší.
  • Kromě přímých úderů čelí ukrajinský kovový průmysl blokádě černomořských přístavů a opatřením EU, včetně CBAM a kvót na dovoz oceli.
  • Data publikoval Ukrmetalurgprom a zprostředkovala agentura Ukrinform.

Proč je to důležité

Dva největší ukrajinští výrobci oceli, Zaporžstal a ArcelorMittal Kryvyj Rih, museli po ruských raketových úderech v srpnu 2026 zastavit nebo omezit výrobu a v noci na 5. září byl zasažen i závod Kametstal. Srpnové meziroční propady výroby oceli, surového železa i válcovaných výrobků o více než polovinu znamenají hluboký zásah do jednoho z klíčových odvětví ukrajinské ekonomiky. Ke škodám z přímých úderů se přidává blokáda ukrajinských černomořských přístavů a obchodní opatření EU včetně CBAM a dovozních kvót na ocel.

Co se stalo

V srpnu 2026 zaznamenala ukrajinská metalurgie prudký propad výroby. Podle dat sdružení Ukrmetalurgprom, které zprostředkovala agentura Ukrinform, klesla v srpnu výroba oceli na 277 000 tun (meziměsíčně –57,3 %, meziročně –57,3 % oproti 649 400 tunám v srpnu 2025), výroba surového železa na 257 100 tun (–65,6 %, resp. –65,6 % oproti 747 500 tunám) a výroba válcovaných výrobků na 269 500 tun (–57,4 %, resp. –57,4 % oproti 633 200 tunám). Za leden–srpen 2026 vyrobily ukrajinské podniky 4,3 milionu tun oceli (–12,5 % meziročně), 4,35 milionu tun surového železa (–14,8 %) a 3,59–3,6 milionu tun válcovaných výrobků (–15,6 %). Propad následoval sérii ruských úderů na velké metalurgické závody: 11. srpna zasáhla balistická raketa závod Zaporžstal, vyžádala si osm obětí a závod zastavila; 15.–16. srpna následoval úder na ArcelorMittal Kryvyj Rih (2 mrtví, 13 zraněných, částečné zastavení výroby); v noci na 5. září bylo několika balistickými raketami zasaženo Kametstal v Kamjanske, které muselo zcela přerušit výrobu. Analytik Andrij Tarasenko z GMK Center uvedl, že srpnové objemy výroby oceli patřily historicky k nejnižším, horšími byly jen duben a prosinec 2022, a že září by mělo být kvůli zastavení dvou největších výrobců ještě horší.

V čem se zpravodajství liší

Zdroje se rozcházejí v údajích o meziměsíčním propadu za srpen 2026 oproti červenci. Většina zdrojů (Ukrinform, Forbes Ukrajina) uvádí meziměsíční pokles o 57,3 % u oceli, 65,6 % u surového železa a 57,4 % u válcovaných výrobků; jeden zdroj (НВ) uvádí menší propady – 39,4 % u oceli, 40,5 % u surového železa a 29,6 % u válcovaných výrobků.

Souvislosti

V roce 2025 ukrajinští metalurgové zvýšili výrobu válcovaných výrobků meziročně o 4,8 % na 6,52 milionu tun a produkci surového železa o 11,2 % na 7,88 milionu tun, zatímco výroba oceli klesla o 2,2 % na 7,41 milionu tun. Nejsilnějším měsícem roku 2026 byl březen, kdy výroba surového železa vzrostla o 22,5 % meziročně na 690 200 tun a výroba oceli o 27,6 % na 702 300 tun; červenec 2026 už zaznamenal meziměsíční poklesy o více než 30 % u všech tří kategorií, než přišel hlubší srpnový kolaps.